
Nagyjából minden sztárcsapatnak és előadónak megvan a maga sztorija arról, hogy miként kezdődött és hogy jutott az első szerződéshez. Vannak átfedések és általánosságok, de azért minden történet egy kicsit más.
Először is térképezd fel, hogy melyik kiadó milyen kiadványokat gondoz, mert ha a stílusodból és műfajodból már van a palettáján előadó, akkor oda felesleges bekopogni. Ha műfajteremtő, vagy honosító vagy, akkor pedig érdemes azt a kiadót választanod, amelyik elég nyitott és esetleg hasonló külföldi projektekben már van tapasztalata.
Ha már megtudtad ki a döntéshozó, próbálj személyesen találkozni vele, de kerüld a szereotíp helyzeteket. Abból indulj ki, hogy a pozícióban lévő figura asztalán ott tornyosulnak a demoCD-k. Ha csak ránéz a sokaságra már háta közepére kívánja az egészet. Úgyhogy ne küldj postán Demot és ne hagyj az asztalán semmit. Érd el, hogy ott, akkor hallgassa meg az általad legjobbnak vélt számot, s közben figyeld az arcát, mert az sokat elárul. Legyen nálad mindig MP3 lejátszó és otthagyható CD is, de ezt csak akkor, ha tényleg látod, van értelme.
Az első találkozó valószínűleg rövid lesz, de ezalatt ne felejtsd el felsorakoztatni azokat a plusz tételeket, amit szerződés esetén te raksz hozzá a produkcióhoz: ilyen lehet a lemezborító grafikai terve, a klipkészítés, vagy a maxilemez költségeihez történő hozzájárulás, esetleg szponzorok berántása. Ez már jó tárgyalási alap, biztos, hogy továbblendíti és felgyorsítja a folyamatokat. Ezek a hozzáadott részletek a royaltiarányaidat is kedvezően befolyásolják.
Törekedj arra, hogy minél előbb legyen aláírt szándéknyilatkozat a kezedben és tanulmányozható szerződéstervezet... Előbb azonban mindent jól rágj át, nem kell kapkodni. Ne hagyd ki az ügyvédet sem, mert a közel ötven oldalas szerződésekben gondosan elbújtatják a kisördögöt... A héten átnézünk egy szerződést, hogy pontosan mire is készülj!